آخرین تغییرات کتب درسی برای کنکور 1401

تغییرات کتب درسی برای کنکور

آگاهی از آخرین تغییرات کتب درسی کنکور از چند جهت دارای اهمیت است. مهمترین مزیت آگاهی از این تغییرات جلوگیری از اتلاف وقت داوطلبان در مطالعه قسمت هایی است که در کتب درسی کنکور حذف شده اند و می توانند وقت بیشتری را برای مطالعه قسمت های مهمتر بگذارند. از سوی دیگر بخشی از دواطلبان کنکور هر سال را دانش آموزان نظام قدیم تشکیل می دهند و آگاهی از آخرین تغییرات در منابع کنکور برای آن ها ضروری است. زیرا بسیاری از این داوطلبان به دلایل متعددی از همان کتاب های سال های گذشته استفاده می کنند که نسبتبه کتاب های نظام جدید تغییرات زیادی پیدا کرده اند. در ادامه این مطلب، ابتدا به بررسی تغییرات کتب درسی کنکور 1401 در منابع عمومی و سپس آخرین تغییرات کتاب های تخصصی رشته های نظری را بررسی خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

تغییرات درس های عمومی رشته های نظری 1401

 1. دین و زندگی سال دوازدهم

درس پنجم: عوض شدن در سوالات صفحه 52 – اضافه شدن معنی آیه ” انا هدیناه السبیل” در صفحه 55، حذف شدن صفحه 56 و حذف شدن شعر پروین اعتصامی و آیه ” لاالشمس ینبغی لها” در صفحه 58

درس ششم: حذف شدن بخش تدبر در قرآن درصفحه 65، اضافه شدن بخشی از دعای جوشن کبیر بعد از پاراگراف اول همراه با ترجه آن در صفحه 72 و حذف شدن حدیث اما صادق(ع) درصفحه 73

درس هفتم: در این درس تغییرات کتب درسی کنکور شامل اضافه شدن تیتر در بخش حیله های شیطانی در صفحه 84 و اضافه شدن دو بیت از ابوسعید ابوالخیر در صفحه 85 است.

درس هشتم: حذف شدن بخش عرصه اقتصاد شماره 3 در صفحه 103

درس دهم: حذف شدن بخش برداشت از آخر درس و قرار گرفتن بخش سه تمدن در پاورقی صفحه 127 به جای متن اصلی

 • ادبیات فارسی سال دوازدهم

صفحه 15-درس اول  در مبحث قلمرو زبانی: در کتاب ادبیات جدید مبحث حذف و انواع آن کوتاه شده و تنها به ذکر چند نمونه حذف معنایی و لغوی پرداخته شده است.

صفحه 28- درس سوم در قلمرو ادبی: جایگزین شدن بیت ” نشاط غربت از دل کی برد حب وطن بیرون    به تخت مصرم اما جای در بیت الحزن دارم” از صائب تبریزی به جای بیت “بدین شکسته بیت الحزن که می آرد   نشان یوسف دل از چه زنخدانش؟” از حافظ

صفحه 127- درس چهاردهم در قلمرو ادبی: جایگزین شدن بیت ” ز نیرنگ هوا و از فریب آز خاقانی   دلت خلد است خالی ساز از طاووس و شیطانش” از خاقانی به جای بیت ” بیت طاووس باغ قدسم، نی بوم این خرابه    آنجاست جلوه گاهم، ایجا چکار دارم؟” از سلمان ساوجی

آخرین تغییرات برای دروس عمومی تجربی

تغییرات کنکور 1401 در بخش واژه نامه ادبیات فارسی

اضافه شدن دو واژه ” دارملک: سرزمین” و زیرواژه ” خمار: می فروش” در صفحه 166

تغییر واژه “عطا”  به “عطا دادن” – تغییر واژه “حسب” به ” برحسب” در صفحه 168

حذف کلمه ” بدگمانی در معانی واژه ” اندیشه” در صفحه 172

 • عربی سال دوازدهم

 افزوده شدن دو واژه ” تمنی در مضارع: یتمنی و فریسه در جمع فرائس در قسمت پاورقی صفحه 15

تصحیح کلمه ” الیها” به “الیه” در صفحه 19

تغییر در عبارت های 1 و 2 و پاورقی در صفحه 31

حذف شدن بخش معجم در آخر کتاب

 • زبان انگلیسی

تغییرات کتاب درسی کنکور در کتاب های زبان انگلیسی در سال 1401 اعلام نشده و این منبع بدون تغییر خواهد بود.

تغییرات دروس تخصصی  در کنکور ریاضی 1401

تغییرات در کتاب های ریاضی پایه، هندسه، حسابان و گسسته شامل حذف و یا اضافه شدن بخش هایی به درس ها نیست و تنها شامل تغییرات جزئی در اعداد می شوند.

در کتاب های فیزیک رشته ریاضی نیز شاهد تغییرات مهمی و کلی نیستیم.

و تغییرات در کتاب های شیمی فقط در حد ویرایش و اصلاحات آزمایش ها است.

تغییرات دروس تخصصی رشته تجربی 1401

زیست شناسی سال دوازدهم

در زیست شناسی عمده تغییرات  کتب درسی کنکور شامل به کار بردن واژگان ومعادل های فارسی می شود. به عنوان مثال واژه دگرها در عبارت ” آمیزش غیر تصادفی به طور حتم فراوانی دگرهای را تغییر می دهد” جای خود را به واژه ژن نمود داده است. عناوین زیر در کتاب های زیست شناسی حذف شده اند:

 • ویروس، باکتری و قارچ آغازیان
 • شجره نامه
 • سه شاخه گیاهان

مطالب زیر به کتاب های زیست شناسی افزوده شده اند:

 • تامین اکسیژن و مواد مغذی قلب
 • انواع روش های تنفس در جانوران
 • جزئی گری، کلی نگری و نگرش بین رشته ای

در کتاب های زمین شناسی و شیمی نیز تغییراتی اعلام نشده و برای کنکور 1401 می توان از منابع سال گذشته استفاده کرد. در فیزیک فصل اندازه گیری و بردار حذف شده است و به جز این تغییر دیگری صورت نگرفته است.

تغییرات دروس تخصصی رشته تجربی

تغییرات دروس تخصصی رشته علوم انسانی 1401

 1. تغییرات کتب درسی کنکور در کتاب های فارسی سال دهم و دوازدهم تغییری نداشته اند و در سال یازدهم تغییرات جزئی در درس های 4 و 7 صورت گرفته است.
 2. کتاب عربی سال دهم و یازدهم تغییری صورت نگرفته است و در سال دوازدهم تغییراتی که در بالا به آن ها اشاره شد، در این منبع برای کنکور 1401 مشاهده می شود.
 3. جغرافیا تغییری صورت نگرفته است.
 4. کتاب های جامعه شناسی در سال دهم و یازدهم تغییر نداشته اند و تغییرات در سال دوازدهم جزئی است.
 5. کتاب های روانشناسی تغییرات صورت نگرفته است.
 6. کتب اقتصاد، ریاضی و آمار تغییر صورت نگرفته است.
 7. تغییرات کتب درسی کنکور در کتاب های دین و زندگی انسانی شامل تغییراتی است که در بالا به آن ها اشاره شد علاوه بر این تغییران در صفحه 119 در بخش نکته مهم 2 واژه واجب کفایی به مستحب تغییر پیدا کرده است.
 8. کتاب های تاریخ سال دهم و یازدهم تغییر نداشته اند و در تاریخ سال دوازدهم تغییرات شامل کوتاه شدن بخش هایی از مطالب اصلی آن شده است.
 9. در کتاب های منطق تغییری صورت نگرفته است ولی در کتاب های فلسفه سال یازدهم و دوازدهم تغییرات جزئی وجود دارد که می توانید با مراجعه به سایت سازمان سنجش آخرین تغییرات کتب درسی برای کنکور 1401 را بررسی کرده و آن ها را با کتاب های خود تطابق دهید.

کلیه اطلاعات مربوط به تغیرات کتاب برای آزمون سراسری را می توانید از سایت های معتبر همانند سازمان سنجش کسب نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرفروش ترین محصولات
آخرین اخبار
منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات تم -> سربرگ -> منو -> منو موبایل (دسته ها)
سبد خرید