تاثیر 60 درصدی معدل در کنکور چگونه اعمال می شود؟

تاثیر معدل بر کنکور

در این سری از مقالات موسسه حرف آخر به تاثیر 60 درصدی معدل در کنکور می پردازیم: یکی از طرح های اصلاحات کنکور است که در سال های اخیر مطرح شد. در ابتدا این طرح با انتقادات بسیاری همراه شد و تا کنون درصد میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور در جلسه ستاد بررسی در سال 1399 حداکثر 30 درصد در نظر گرفته شده است. یکی از مهمترین دلایل مخالفت منتقدان با این طرح تفاوت در سطح کیفیت آموزشی کشور است زیرا سطح کیفی آموزش در سراسر کشور یکسان نیست و تمام دانش آموزان از آموزش یکسان برخوردار نیستند. با توجه به تفاوت در کیفیت سطح آموزشی در نظر گرفتن سهمیه سه گانه مناطق، برای سنجش دانش آموزان بر اساس نوع مدارس و کیفیت آموزش در مناطق مختلف در کنکور عادلانه تر است. بنابراین با احتساب جدول تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور عملا تفاوت کیفی آموزشی در کشور نادیده گرفته می شود.

حذف کنکور با استفاده از تاثیر سوابق تحصیلی

ایده حذف کنکور از سال 1380 مطرح شد ولی تاکنون عملی نشده است و یکی از مهمترین مسائلی است که در شورای عالی انقلاب فرهنگی با چالش های زیادی رو به رو بوده است. بسیاری از منتقدان تاثیر معدل و سوابق تحصیلی را در کنکور مقدمه ای برای اجرایی شدن حذف کنکور می دانند. حذف کنکور با توجه به تفاوت کیفیت سطح آموزشی در کشور و یکسان نبودن شرایط تحصیلی برای تمام داوطلبان امری توجیه ناپذیر است.

اما در دو سال گذشته ایده حذف کنکور با بیشتر شدن میزان درصد معدل و سوابق تحصیلی در نتایج کنکور به مرحله عملی نزدیک تر شده است و میزان تاثیر معدل در کنکور معادل 60 درصد و تصویب آن در شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1400 می تواند مقدمه ای برای اجرایی شدن حذف کنکور در آینده نزدیک باشد. موافقان طرح حذف کنکور بر این باور هستند که کنکور شیوه مناسب و کاملی برای جذب دواطلبان نیست زیرا با آزمون های تستی نمی توان عمق یادگیری دواطلبان را بررسی کرد. از همین رو تاثیر سوابق تحصیلی می تواند یک راهکار خوب برای بررسی عمق یادگیری در داوطلبان باشد. 

مشمولان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1400

همانطور که می دانید داوطلبان کنکور در هر سال تنها محدود به دانش آموزان سال تحصیلی جاری نمی شوند و تعداد قابل توجهی از داوطلبان دارای مدرک نظام قدیم هستند. تاثیر معدل و سوابق تحصیلی برای دواطلبان با توجه به سال گرفتن مدرک دیپلم یا مدرک پیش دانشگاهی آن ها محاسبه می شوند و بر اساس مصوبه وزارت آموزش و پرورش داوطلبان نظام قدیم که مدرک دیپلم خود را بعد از سال 84 گرفته اند، تا 25 درصد و داوطلبانی که مدرک پیش دانشگاهی خود را بعد از سال 91 گرفته ند، تا 5 درصد  سوابق تحصیلی و معدل آن ها در نتایج کنکور محاسبه می شوند.

تاثیر معدل در کنکور 1400

فرمول محاسبه تاثیر معدل برای داوطلبان نظام جدید

تاثیر 60 درصدی معدل در کنکور برای داوطلبان نظام جدید تاکنون قطعی نشده است و میزان درصد تاثیر معدل حداکثر 30 درصد محاسبه شده که این سوابق تحصیلی تنها معدل نمرات امتحان های نهایی پایه دوازدهم را شامل می شود. برای احتساب معدل و سوابق تحصیلی در کنکور دو نکته مهم وجود دارد که ممکن است در تاثیر معدل در کنکور تغییر ایجاد کنند.

نکته اول تاثیر سوابق تحصیلی برای دواطلبان نظام قدیم و نظام جدید در صورتی با این درصدها محاسبه می شود که مرتبط با رشته تحصیلی مدرک خود کنکور می دهند. در غیر این صورت با تغییر رشته در کنکور میزان درصد تاثیر معدل کمتر می شود.

نکته دوم در تاثیر 60 درصدی معدل در کنکور تا سال 1400، که حداکثر 30 درصد محاسبه می شود برای تمام داوطلبان سهمیه مناطق، سهمیه ایتارگران 5 درصدی و سهمیه ایثارگران 25 درصد در صورتی مشمول تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور می شوند که بدون تغییر رشته تحصیلی خود کنکور بدهند.

تاثیر مثبت معدل در کنکور 1400

خبر خوب برای داوطلبان کنکور سال 1400، مثبت بودن تاثیر معدل در نتیجه کنکور است. مثبت بودن تاثیر معدل در کنکور به این معنا است که اگر رتبه دواطلب در کنکور کمتر از سوابق تحصیلی باشد یا اگر جمع رتبه با سوابق تحصیلی منجر به کمتر شدن رتبه دواطلب در کنکور شود، تنها رتبه کنکور داوطلب را در رتبه نهایی محاسبه می کنند. پس سوابق تحصیلی دراین شرایط نمی تواند تاثیر منفی بر رتبه نهایی داوطلب داشته باشد و دواطلبان از این نظر نباید نگران باشند.

تصویب سوابق تحصیلی در کنکور

تصویب تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1400

اگر به صورت مثبت بودن تاثیر در رتبه نهایی کنکور تصویب شود، یک خبر بسیار خوب برای داوطلبان است. اما با این حال افزایش تاثیر سوابق تحصیلی در رتبه نهایی کنکور هنوز دارای اشکالات متعددی است، زیرا کیفیت آموزش در سراسر کشور هنوز یکسان نیست و با تصویب چنین مصوبه ای تمام داوطلبان از شرایط عادلانه ای در کنکور برخوردار نمی شوند. گفتنی است تاثیر معدل در کنکور خارج از کشور نیز روند چشم گیری داشته است و افراد می توانند در آزمون های 2021-22 از این امتیاز برخوردار باشند.

توجه داشته باشید که در اینجا منظور از معدل و سوابق تحصیلی تنها مربوط به نمرات امتحان های نهایی و معدل کتبی آن ها است. پس اگر دواطلبان رشته های فنی و حرفه ای و یا شاخه کار و دانش داوطلب حضور در کنکور در رشته های ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی هستند، مشمول این طرح نخواهند شد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهی در مورد “تاثیر 60 درصدی معدل در کنکور چگونه اعمال می شود؟

 1. سیمین گفت:

  سلام وقت بخیر
  این قضیه تاثیر معدل واقعیه ؟؟؟
  من نظام قدیم هستم و میخوام کنکور نظام جدید رو شرکت کنم وضعیت ما چی میشه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. حرف آخر گفت:

   سلام وقت بخیر
   در داخل مقاله توضیحات تکمیلی کامل داده شده و به این موضوع کامل پرداخته شده میتونین مطالعه کنید
   با تشکر

 2. الهام محمدنیا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  یعنی معدلم بالا باشه و یکمم تو کنکور درصدم رو بالا بیارم قبول میشم؟

  1. حرف آخر گفت:

   سلام وقت بخیر
   تاثیر مثبت معدل لحاظ میشه شما میتونین توضیحات مقاله رو مورد مطالعه داشته باشید
   با تشکر

 3. محسن گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  بخشید الان منی که سال ۹۴ دیپلم گرفتم والان میخوام دوباره کنکور بدم برای معدل چیکار کنم

  1. حرف آخر گفت:

   با سلام دوست عزیز
   شما میتوانید ترمیم معدل رو انجام بدید برای این کار هم کافیست که به مدرسه ای که ازش فارغ التحصیل شدین مراجعه کنید با تشکر

 4. حمیدرضا محمدی گفت:

  سلام تاثیر سوابق تحصیلی که برای کنکور ۱۴۰۰ انجام نشد برای کنکور ۱۴۰۱ چطور حتمیه؟؟؟!!
  چون گفتن کنکور ۱۴۰۱ بسیار شبیه به کنکور ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.

  1. حرف آخر گفت:

   سلام وقت بخیر شرایط برای کنکور 1401 رو سازمان سنجش مشخص میکنه برای ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرفروش ترین محصولات
آخرین اخبار
منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات تم -> سربرگ -> منو -> منو موبایل (دسته ها)
سبد خرید