تراز در کنکور به چه معناست و چگونه محاسبه می شود؟

تراز در کنکور به چه معناست؟

بدون شک تاکنون واژه تراز کنکور را شنیده اید اما آیا می دانید تراز علمی سوالات چه معنایی در کنکور دارد؟ آیا می دانید که تراز در رتبه داوطلبان تاثیر می گذارد و یا چگونه محاسبه می شود؟ آیا از راه های افزایش تراز و بدست آوردن بهترین تراز در کنکور اطلاع دارید؟ برای یافتن پاسخ این سوالات به شما پیشنهاد می کنیم به موسسه حرف آخر مراجعه فرمایید و یا تا پایان با ما همراه باشید.

برای درک بهتر تاثیر امتیازات درسی در آزمون باید به تفاوت آن با رتبه نهایی داوطلبان اشاره کنیم. رتبه نهایی در کنکور شامل نشان دادن ترتیب کل تعداد داوطلبانی است که در کنکور شرکت کرده اند. در حالی که تراز کنکور جدا از رتبه نهایی داوطلبان، سطح علمی آن ها را درکنکور نشان می دهد، به عبارت دیگر ارزش نتایج کسب شده توسط داوطلبان در آزمون با تراز مشخص می شود. برای دریافت اطلاعات کامل در رابطه با نحوه امتیاز دهی به دروس می توانید با مشاورین حرف آخر در ارتباط باشید.

تراز در کنکور چه مفهومی دارد؟

در طراحی سوالات کنکور سراسری هر سوال دارای امتیاز خاص خود است که تراز علمی آن سوال را در کنکور نشان می دهد. در واقع این مبحث نتیجه کسب امتیاز علمی دواطلبان در پاسخ به سوالات کنکور است که بدون توجه به رتبه نهایی آن ها، محاسبه می شود. تراز کنکور در کارنامه آزمون سراسری سطح علمی داوطلب را در میان تمام داوطلبان شرکت کننده در کنکور را نشان می دهد.

امتیاز تراز سوالات کنکوری درجه سختی و سطح علمی آن ها را نشان می دهد و داوطلبان با اطلاع از میزان تراز سوالات می توانند امتیاز بیشتری را در آزمون بدست بیاورند. اطلاع از تراز سوالات در می تواند به تخمین آن به داوطلبان کمک کند تا بتوانند با پاسخ به سوالاتی که امتیاز آن ها بالاتر است، امتیاز خود را در آزمون افزایش دهند. اکنون می توانید به اهمیت تراز علمی سوالات در کنکور و ارزش آن در نتیجه آزمون و رتبه نهایی داوطلبان پی ببرید.

مفهوم تراز در کنکور چیست؟

تراز در کنکور چگونه محاسبه می شود؟

در محاسبه تراز کنکور دو نکته در نظر گرفته می شود. اولین نکته در محاسبه توجه به سطح علمی سوالات است که در سه دسته ساده، متوسط و دشوار تقسیم بندی می شوند. هر سال سازمان سنجش طراحی سوالات  کنکور را در سه گروه سوال با سطح علمی ساده، متوسط و دشوار قرار می دهد که تراز هر سوال را در مشخص می کند. بدیهی است که داوطلبانی موفق به کسب بالاترین امتیاز می شوند که بیشتر به سوالات با سطح علمی دشوار پاسخ بدهند.

نکته دوم در محاسبه، چگونگی روند محاسبه و مراحل آن است. برای محاسبه آن این سه مرحله باید انجام شوند:

نحوه محاسبه تراز در کنکور ؟

محاسبه نمره خام در کنکور

نمره خام که به صورت درصد بیان می شود شامل محاسبه تعداد پاسخ های صحیح و تعداد پاسخ های غلط با در نظر گرفتن تعداد کل سوالات است. در این مرحله برای سوالاتی که پاسخ درست دارند ضریب 3 و برای پاسخ های غلط امتیاز منفی در نظر گرفته می شود و پس از محاسبه پاسخ های درست و غلط، امتیاز نهایی به صورت درصد بیان می شود. 

محاسبه نمره تراز

در این مرحله برای محاسبه نمره تراز کنکور از نمره تراز هر درس و ضریب آن درس در کنکور استفاده می شود. یعنی ابتدا باید نمره خام درس مشخص حساب شود، سپس ضریب درس در نمره خام ضرب شده و به صورت درصد محاسبه می شود و در نهایت نمره تراز به دست می آید. لازم به ذکراست که درس های عمومی ضریب مخصوص خود را دارند و درس های تخصصی در هر رشته با توجه به زیر گروه ها، دارای ضریب های مختلفی هستند.

محاسبه تراز کل

محاسبه کل امتیازشامل حاصل مجموع تراز کل درس های عمومی و تخصصی و مجموع ضریب کل درس ها در تراز کل برای تمام درس های کنکور است. میزان امتیاز در نمره خام از 33/33- تا 100 درصد و میزان امتیاز تراز درس ها از 0 تا 10000 در نظر گرفته شده است.

چه عواملی در تراز کنکور تاثیر می گذارند؟

 تعداد داوطلبان ، سطح علمی داوطلبان، افزایش مهارت تست زنی، مطالعه هدفمند، برنامه ریزی دقیق و منظم و استفاده از منابع آموزشی مناسب همگی از عواملی هستند که می توانند در تراز کنکور تاثیر زیادی داشته باشند. به جز دو مورد اول بقیه موارد همراه با افزایش آگاهی نسبت به نمره تراز هر درس و ضریب آن ها می توانند به داوطلبان در کسب بالاترین امتیاز بسیار تاثیر گذار باشند. یعنی هر چقدر که مطالعه و برنامه ریزی داوطلبان دقیق تر و هدفمندتر باشند، احتمال افزایش تراز برای آن ها در امتحان بیشتر می شود.

البته قابل ذکر است که تعداد داوطلبان علاوه بر تاثیر در افزایش یا کاهش نمره تراز، بر میزان امتیاز نیز ممکن است اثر بگذارد. خوشبختانه در سال های اخیر نرم افزارهایی طراحی شده اند که با استفاده از آن ها، داوطلبان می توانند محاسبه تراز کنکور را به صورت آنلاین انجام دهند.

عوامل موثر در تراز کنکور ؟

اهمیت تراز در کنکور

این مبحث یکی از مهمترین عوامل در آزمون است که به داوطلبان در به دست آوردن رتبه های بهتر کمک می کند زیرا نمره بالا به معنای بهبود رتبه نهایی داوطلبان در امتحاناست. به عنوان مثال امتیاز برای پزشکی و رشته های مهم در پیراپزشکی، تراز کنکور انسانی و دیگر رشته های آزمون سراسری به داوطلبان در کسب رتبه های بهتر و احتمال قبول شدن در رشته های بهتر در دانشگاه های مطرح کشور را تا حد قابل توجهی افزایش می دهد.

پس با توجه به اهمیت امتیاز سوالات در افزایش قبولی داوطلبان در رشته های بهتر، مشاوران تحصیلی بر اهمیت کسب بالاترین تراز کنکور داوطلبان بسیار تاکید دارند. در نهایت این تراز است که نتیجه نهایی آزمون و سطح علمی داوطلبان را مشخص کرده و معیار مناسب تری برای ارزش گذاری سطح علمی داوطلبان در مقایسه با سطح علمی تعداد کل داوطلبانی است که در آزمون شرکت کرده اند.

از همین رو مشاوران توصیه می کنند که داوطلبان با توجه به رشته ایی که می خواهند در آن قبول شوند، با اطلاع از میزان ضریب درس ها و نمره تراز کنکور آن ها برنامه ریزی خود را دقیق تر انجام دهند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهی در مورد “تراز در کنکور به چه معناست و چگونه محاسبه می شود؟

 1. مهدی گفت:

  سلام خسته نباشید من معدلم خیلی پایین بوده تاثیر معدل چقد تاثیر داره؟؟

  1. حرف آخر گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   برای کنکور 1402 تاثیر معدل 60 درصد خواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرفروش ترین محصولات
آخرین اخبار
منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات تم -> سربرگ -> منو -> منو موبایل (دسته ها)
سبد خرید