رتبه بندی دانشگاه های برتر علوم پزشکی ایران

رتبه بندی دانشگاه های برتر ایران

شناخت دانشگاه های برتر علوم پزشکی در سطح کشور برای داوطلبان رشته تجربی برای انتخاب رشته بسیار مهم و ضروری می باشد. بیشتر داوطلبان در گروه آزمایشی علوم تجربی و به ویژه رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی به دلیل تفاوت در سطح علمی دانشگاه های مختلف خواهان ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر می باشند و در این مقاله از موسسه حرف آخر سعی ما بر این بوده است که به معرفی 10  دانشگاه برترعلوم پزشکی بر اساس رتبه بندی های علمیدر سطح کشور بپردازیم.

مبنای رتبه بندی دانشگاه های علوم پزشکی به صورت کلی بر اساس 4 شاخص صورت می گیرد:

  1. تعداد صفحات وب دانشگاه
  2. تعداد استنادات 10 نفر پر استناد دانشگاه در Google Scholar Citations Service
  3. تعداد مقالات کیفی دانشگاه قرار گرفته در بین 10% مقالات پر استناد موضوع مربوطه در سایت SClmago
  4. تعداد لینک های داده شده به سایت دانشگاه

دانشگاه علوم پزشکی تهران

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران اولین و بزرگ ترین دانشگاه دولتی ایران تحت پوشش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی استان تهران می باشد.دانشگاه تهران از کهن ترین موسسات علوم پزشکی آکادمیک ایران محسوب می شود و تاریخ تاسیس این دانشکده به تاسیس دانشگاه تهران در سال 1313 بر می گردد. البته دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در حقیقت همان مدرسه طب دارالفنون است که در سال 1297 از دارالفنون جدا شد و به ساختمانی جداگانه منتقل گردید و از سال 1307 آموزش طب نظم و قوای بیشتری پیدا کرد و به دوره های آموزشی علوم پایه و بالینی تقسیم بندی شد. در نهایت در سال 1313 قانون تاسیس دانشگاه تهران به تصویب مجلس رسید و هر کدام از مدارس به عنوان یک دانشکده نامیده شدند که دانشکده طب نیز یکی از آن ها بود.

تا قبل از سال 1364 این دانشکده زیر نظر دانشگاه تهران بود ولی بعد از این سال به دلیل گسترش دانشکده های علوم پزشکی در گرایش های مختلف و پیشرفت های گسترده دانشگاه مستقلی به نام دانشگاه علوم پزشکی تهران تاسیس شد.

بهترین دانشگاه های پزشکی ایران

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی یکی از دانشگاه های برجسته و ممتاز علوم پزشکی کشور تحت پوشش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی استان تهران می باشد و رقابت قابل توجهی برای ورود به رشته های علوم پزشکی این دانشگاه در بین داوطلبان کنکوری وجود دارد.در پی تصویب قانون تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ابلاغ حکم وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی از شهریور ماه 1365 با ادغام بعضی از واحدهای آموزشی و درمانی وابسته به وزارت بهداری و دانشگاه ملی سابق شروع به فعالیت نمود. لازم به ذکر است که دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دومین رتبه را پس از دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در میان دانشکده های پزشکی سراسر کشور به دست آورده است.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد

دانشگاه علوم پزشکی مشهد یکی از دانشگاه های نمونه و برتر دولتی ایران در شرق کشور است که تحت پوشش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در شهر مشهد است. با وجود فعالیت ها و تلاش های گسترده بیشتر از یک دهه که تقریبا از سال 1313 آغاز شد، نخستین پذیرش دانشجویی رشته پزشکی این دانشگاه از سال 1328 آغاز شد و در آذر ماه سال 1328 این دانشکده علوم پزشکی به عنوان اولین مرکز علمی پزشکی به صورت رسمی افتتاح شد و آموزشگاه عالی بهداری نیز با فارغ التحصیل شدن دانشجویان سال آخر منحل گردید. در سال 1365 نیز با سیاست گذاری های صورت گرفته از سوی وزارت بهداشت، دانشکده علوم پزشکی تحت عنوان دانشگاه علوم پزشکی به صورت کلی از دانشگاه مشهد جدا شده و تحت عنوان های مستقل دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دانشگاه فردوسی مشهد شناخته شده و به صورت کاملا جداگانه مدیریت شدند.

 این دانشگاه به دلیل گستره وسیع ارائه خدمات بهداشتی درمانی به بیش از 5 میلیون نفر جمعیت بزرگترین دانشگاه در سطح کشور به شمار می رود.

دانشگاه علوم پزشکی شیراز

دانشگاه علوم پزشکی شیراز یکی دیگر از دانشگاه های برجسته دولتی کشور تحت پوشش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی استان فارس است. هسته اولیه دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاسیس آموزشگاه عالی بهداری در سال 1325 به منظور تربیت متخصص در طی دوره های چهار ساله شکل گرفته است. در سال 1328 آموزشگاه عالی بهداری به دانشکده پزشکی تبدیل گشت، این موسسه در کنار سایر دانشکده های دانشگاه شیراز، زیر نظر دانشگاه پنسیلوانیا شروع به کار نمود، و تا زمان انقلاب سال 1357 روابط بسیار نزدیکی با این دانشگاه داشت و پس از آن فعالیت خود را به صورت مستقل ادامه داد و از سال 1373 به صورت مستقل از دانشگاه شیراز و تحت عنوان دانشگاه علوم پزشکی شیراز شناخته شد.

دانشگاه علوم پزشکی شیراز علاوه بر امور آموزشی و پژوهشی با انجام فعالیت های درمانی پیچیده ای نظیر پیوند کبد، قلب، کلیه و دیگر درمان های پیشرفته به بیماران و نیازمندان ارائه خدمات نموده و به عنوان یکی از بزرگترین و معتبرترین دانشگاه های ایران و خاورمیانه مشغول فعالیت می باشد.

بهترین دانشگاه های ایران

دانشگاه علوم پزشکی تبریز

دانشگاه علوم پزشکی تبریز، با نام کامل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز، یکی از دانشگاه های ممتاز علوم پزشکی در غرب کشور و در شهر تبریز است. دانشگاه آذربایجان، نخستین دانشگاه در تبریز، یک سال پس از خاتمه جنگ جهانی دوم، در سال 1325 تاسیس شد. مکان اولیه این دانشگاه در محل دانشسرای پسران در میدان دانشسرا بوده است. در نخستین سال گشایش، تعداد 179 دانشجو در رشته هایی از جمله پزشکی مشغول به تحصیل شدند. پس از باز پس گیری آذربایجان به دست ارتش این دانشگاه با پذیرش 160 دانشجو در دو دانشکده پزشکی و ادبیات ، به طور رسمی فعالیت آموزشی خود را آغاز نمود. پس از انقلاب اسلامی، دانشکده پزشکی از دانشگاه تبریز منفک شده و به طور مستقل فعالیت های آموزشی و پژوهشی و درمانی خود را تحت عنوان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز ادامه داد.

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان اصفهان یکی از دانشگاه های بی نظیر دولتی ایران و تحت پوشش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در استان اصفهان است و میراث دار قدیمی ترین نوع آموزش آکادمیک در سطح جهانی به شمار می رود. در پی تلاش های گسترده ای که از سال 1318 آغازشد، سرانجام در سال 1329 دانشکده پزشکی دانشگاه اصفهان افتتاح گردید و در سال 1364 با تصویب وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و دانشگاه اصفهان از یکدیگر مستقل شدند. دانشگاه اصفهان از دانشگاه های ممتاز دولتی است که رقابت قابل توجهی برای رشته های عالی این دانشگاه در بین داوطلبان کنکوری وجود دارد.

یکی از فعالیت های برجسته این دانشگاه ارائه خدمات برای انجام فعالیت های درمانی پیچیده ازجمله پیوند قرنیه، کبد، قلب و … به بیماران نیازمند می باشد.

دانشگاه علوم پزشکی ایران

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران یکی از بزرگ ترین و برجسته ترین دانشگاه های علوم پزشکی در ایران و در استان تهران می باشد که در سال 1352 تحت عنوان مرکز پزشکی شاهنشاهی تاسیس شد. برنامه ریزی اولیه در مورد نحوه کار مرکز از اواسط سال 1353 آغاز شد و اولین واحد مرکز پزشکی، کتابخانه مرکزی دانشگاه بود که فعالیت خود را شروع کرده و در مدت زمان کمتر از دو سال با جمع آوری چندین هزار مجله علمی و کتاب های مختلف در شاخه های علوم پزشکی و ارتباط مستقیم از طریق ماهواره با مرکز اطلاعات پزشکی آمریکا در ردیف مراکز مهم اطلاعات پزشکی در سطح بین المللی قرار گرفت.

دانشکده پزشکی این دانشگاه در سال 1356 تاسیس گردید. دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران جزو دانشگاه های برتر علوم پزشکی کشور محسوب می شود و رقابت قابل توجهی برای ورود به این دانشگاه در کنکور سراسری وجود دارد.

دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز

دانشگاه علوم پزشکی اهواز بزرگترین دانشگاه علوم پزشکی در سطح کشور است که در دوره معاصر و قبل از تشکیل دانشگاه های علوم پزشکی، دانشکده پزشکی یکی از واحدهای تابعه دانشگاه جندی شاپور سابق است و وابسته به وزارت علوم و آموزش در تیر سال 1366 بوده است و به عنوان مهم ترین دانشگاه علوم پزشکی در خوزستان است و یکی از مراکز مهم علوم پزشکی کشور می باشد. این دانشگاه به عنوان یکی از دانشگاه های مادر و مهم در سطح کشور مطرح بوده و در رتبه بندی تعداد مقالات علمی، در بین 10 دانشگاه برتر کشور قرار دارد.

دانشگاه علوم پزشکی مازندران

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران دانشگاهی واقع در شهر ساری در استان مازندران است و تحت پوشش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی استان مازندران است. دانشگاه علوم پزشکی مازندران در سال 1365 با توسعه آموزشگاه های مامایی که در سال 1354 به عنوان اولین مرکز درمانی در شهر ساری شروع به کار کرده بود، بنیان گذاری شد و این آموزشگاه در سال 1367 به دانشکده پرستاری و مامایی نسیبه ساری ارتقاء یافته و در طی این سال ها دانشکده پزشکی بابل در سال 64 ، دانشکده پزشکی ساری در سال 67 و دانشکده پزشکی گرگان در سال 71 تاسیس شد. با متنزع شدن استان گلستان در سال 76 و استقلال دانشگاه علوم پزشکی بابل در سال 70، دانشگاه علوم پزشکی مازندران به مرکزیت ساری بنیان گذاری شد.

دانشگاه علوم پزشکی کرمان

دانشگاه علوم پزشکی کرمان هشتمین دانشگاه از نظر بزرگی در بین 65 دانشگاه علوم پزشکی ایران و تحت پوشش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی استان کرمان است. تاریخ تاسیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان به سال 1356 بر می گردد و در نخستین سال تاسیس تعداد 50 دانشجو در رشته پزشکی این دانشگاه مشغول به تحصیل شدند. در سال 1364 و 1365 دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان کرمان با جدا شدن رشته های پیراپزشکی و پزشکی از دانشگاه شهید باهنر کرمان و ادغام با اداره کل بهداری سابق به صورت مستقل و تحت عنوان دانشگاه علوم پزشکی کرمان فعالیت خود را ادامه دادند. دانشگاه علوم پزشکی کرمان امور مربوط به بهداشت و درمان چندین شهرستان استان کرمان را بر عهده دارد.

امتباز شما به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرفروش ترین محصولات
آخرین اخبار
منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات تم -> سربرگ -> منو -> منو موبایل (دسته ها)
سبد خرید