مسیر رتبه برتر شدن در کنکور

مسیر رتبه برتر شدن در کنکور

مسیر رتبه برتر شدن در کنکور، یکی از اهدافی است که همه ­ی دانش­ آموزان و داوطلبان کنکوری به دنبال آن هستند. اکثرا داوطلبان کنکور، چه آن­هایی که رتبه­ ی تک رقمی کسب می­کنند و چه آن­هایی که پشت کنکور می ­مانند، در ابتدای این مسیر، اهداف بزرگ و مشترکی دارند. حال سوال اصلی اینجاست که چیزی موجب اختلاف نتیجه بین آن­ها می­شود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که داوطلبان کنکور، باید از فاکتورهای متعددی برای کسب نتیجه­ ی مد نظر خود استفاده نمایند. ما در این بخش قصد داریم به راه­های قرار گرفتن در مسیر رتبه برتر شدن در کنکور، بپردازیم.

اگر دانش آموز کنکوری هستین و قصد و هدف آینده شما رتبه برتر شدن در کنکور می باشد، ما در این بخش از مقاله مجموعه حرف آخر در کنار شما هستیم تا این مسیر پر فراز و نشیب را به شما نشان دهیم. اما سوال اینحاست که آیا فقط دانستن مسیر می تواند به شما کمکی بکند؟ در پاسخ به این سوال جواب ما خیر می باشد چرا که قدم اول دانستن مسیر و مشخص کردن آن می باشد در ادامه نیاز به مشاور پیدا خواهید کرد و از همه مهمتر ابزار رسیدن به این اهداف می باشد، جهت دریافت مشاوره رایگان کنکور میتوانید با ما همراه باشید.

چگونه رتبه­ برتر کنکور بشویم؟

کسب رتبه ­ی برتر و رسیدن به نتیجه­ ی دلخواه، آرزو و هدف تمامی داوطلبان کنکور می­باشد. تعدادی از دانش ­آموزان و داوطلبان به هدف خود می­رسند، تعدادی نیز در این مسیر، می­مانند. همانطور که گفتیم، استفاده از فاکتورهای مهم و همچنین توجه به یک سری از نکات، موجب موفقیت در مسیر رتبه برتر شدن کنکور می­شود. موفقیت در هر زمینه­ ای، نیازمند داشتن امکانات و همچنین آرامش و تمرکز ذهنی می­باشد. به این علت که افراد می­توانند با تلاش و کوشش برای هدف خود، از طریق امکانات با کیفیت و ذهن متمرکز خود، آن را بدست بیاورند. برای کسب رتبه­ ی برتر کنکور نیز، این مسائل صدق می­کند. حال به معرفی و بررسی این فاکتورهای اساسی خواهیم پرداخت:

چگونه رتبه برتر کنکور شویم؟

✅ مطالعه­ کامل و عمیق کتب درسی

مهم­ترین منبع مطالعاتی برای کنکور و همچنین طراحان سوالات کنکور، کتاب درسی می­باشد. برای قرار گرفتن در مسیر رتبه برتر شدن در کنکور، مطالعه­ ی صحیح و عمیق کتب درسی ، می­تواند بهترین عملکرد را در نتیجه­ ی کنکور به دنبال داشته باشد. اما این بدین معنا نیست که شما فقط با خواندن کتب مدرسه بی نیاز از منابع دیگر برای کنکور می شوید. کنکور علاوه بر منابع درسی نیاز به منابع کمک آموزشی کنکور نیز می باشد. این آموزش ها می تواند در قالب منابع ویدیویی و یا منابع کتابی باشد.

✅ برنامه ­ریزی متناسب با هدف

 از دیگر فاکتورهای بسیار مهم، برای قرار گرفتن در مسیر پر پیچ و خم  کنکور، برنامه­ ریزیِ مناسب با هدف می­باشد. چرا که با برنامه ­ریزی، در این مسیر دچار سردرگمی نشده و با مطالعه ­ی منظم، به هدف خود در رسیدن به نتیجه ­ی مطلوب نزدیک می­شوید. برنامه ریزی برای کنکور از موارد خیلی مهمی می باشد که به هیچ وجه نمیشود آن را نادیده گرفت. داشتن منابع خوب کمک آموزشی در کناره برنامه ریزی معنا پیدا خواهد کرد.

✅ بهره­ گیری از اساتید و مشاوران تحصیلی با تجربه 

 از دیگر عوامل یاری دهنده به شما برای رتبه برتر شدن در کنکور، بهره­مندی از مشاوران و اساتید آموزشی می ­باشد که به شیوه ­ی برگزاری و نوع مطرح کردن سوالات کنکور سراسری، در سال­های اخیر کاملا آشنایی داشته باشند. چرا که با دانش کارآمد و به ­روز خود، می­تواند کمک شایانی به داوطلب در این مسیر پر فراز و نشیب کنکور کنند. کمک گرفتن از مشاوران کنکور، کسانی که تجربه و رزومه خوبی در این راستا دارند خود بیشترین کمک و نزدیک کردن هر چه بیشتر شما به هدفتان است.

📖 بهره ­مندی از منابع آموزشی با کیفیت

همانطور که گفته شد، اصلی­ ترین منبع کنکور برای هر داوطلبی، کتب درسی می­ باشد. از آن جهت که تمامی سوالات مطرح شده، در کتاب­ های درسی گنجانده شده ­اند. در واقع از هیچ مبحثی خارج از مباحث درسی مطرح شده در کتاب­ های درسی، در کنکور سراسری، سوال طرح نمی­ شود. اما لازم است بیان کنیم در کنار کتاب ­های درسی و جزوات اساتید، کتاب­ها و دی وی دی های  کمک درسی، می­تواند داوطلب را در فهم عمیق­ تر مطالب یاری دهد، از آن جهت که غنی از تست­های کنکوری سال­های گذشته و همچنین تست­ های تالیفی و تکنیک های تست زنی نزدیک به سوالات کنکور می ­باشد. این موضوع سبب شانس بیشتر موفقیت داوطلب در کنکور می شود

بهره ­مندی از منابع آموزشی با کیفیت

لازم به ذکر است انتخاب منابع آموزشی با کیفیت، در کنار کتب درسی، بسیار در این مسیر، سرنوشت ساز می­ باشد. داوطلبان می­توانند با بهره­ گیری از منابع آموزشی با بازدهی بالا مانند حرف آخر، قادر به یادگیری تمامی مباحث کنکوری بشوند. همچنین می­توانند به هر نوع سوالاتی در کنکور پاسخ بدهند.

🕑 ساعت مطالعه ­ی بالا و با کیفیت

پس از تهیه­ ی منابع، همت و تلاش و کوشش خود داوطلب، تعیین کننده ­ی نتیجه می باشد. داوطلب باید بتواند ساعات زیادی را برای مطالعه در نظر بگیرد. اما باید بیان کرد تنها ساعات بالا، تعیین کننده نمی­ باشد. بلکه ساعات مطالعه ­ی بالا در کنار کیفیت مطالعه، امری بسیار مهم می­باشد. باید بیان کرد که نباید ساعات مطالعاتی خود را یک شبه زیاد کرد. بلکه این یک امری تدریجی می­باشد. برای رتبه برتر شدن و قبولی در دانشگاه­ های برتر کشور، نیاز به ساعات مطالعه­ ی بالا می­ باشد.

🖋 کسب مهارت تست زنی

از ابزارهای مهم آموزش و تسلط بیشتر داوطلبان کنکور، می­توان به مهارت تست صحیح اشاره نمود. برخی از افراد، تست زنی را تنها معیاری برای سنجش داوطلب می­دانند. اما باید بیان کرد که تست در کنار سنجش، ابزاری بسیار مفید در جهت آموزش داوطلبان می­ باشد. به عنوان مثال؛ برای دروسی مانند ریاضی و فیزیک، تنها با خواندن کتب درسی، جزوه و همچنین حفظ کردن فرمول­ ها، نمی­توان به موفقیت رسید. برای نحوه خواندن درس فیزیک و ریاضی باید دست به قلم شد و شروع به زدن تست در حجم بالا کرد. در این صورت، داوطلبان، با انواع تیپ تست که امکان طرح شدن آن ­ها در کنکور سراسری می باشد، آشنا خواهند شد.

کسب مهارت تست زنی

شرکت در آزمون­های آموزشی کنکوری

دانش ­آموزان و داوطلبان در طول سال تحصیلی با برنامه ­ریزی مطالعاتی مدرسه و یا مشاور، شروع به مطالعه کرده و دروس خود را به پیش می­ برند. اما برای برای رسیدن به هدف و موفقیت در کنکور، هر داوطلب نیاز به ابزاری دارد تا دانش و آموخته­ های خود را مورد سنجش قرار دهد. همچنین این ابزار، علاوه بر سنجش داوطلب، موجب تقویت حس رقابت در وی نیز می­ شود. توصیه می­شود برای داوطلب هایی که هدفشان، رتبه برتر شدن در کنکور می­ باشد، در آزمون­ های آزمایشی با کیفیت شرکت نمایند.

لازم به ذکر است آزمونی با کیفیت می­باشد که هم سوالاتش مشابه با سبک سوالات کنکور باشد و هم آن که کارنامه و نتیجه­ ی داوطلب را از تمامی جهات مورد بررسی قرار دهد. به این صورت اطلاعات مفیدی از روند پیشرفت داوطلب و همچنین نقاط قوت و نقاط ضعف داوطلب در اختیار وی قرار می­گیرد. به این صورت می­توان برای ادامه  ­ی مسیر، به بهترین نحو، برنامه ­ریزی نمود.

شرکت در آزمون­های آموزشی کنکوری

 البته از نکات مهم در شرکت در این آزمون­ های کنکوری این است که داوطلب، پس از آزمون، سوالات را مورد بحث و بررسی قرار دهد. سپس نتایج را با ساعت مطالعاتی صرف شده برای هر درس مقایسه نماید. در این صورت نقاط قوت و ضعف هر داوطلب مشخص گشته و وی در پی راهی برای رفع کردن نقاط ضعف می­گردد. در این صورت او را یک قدم به موفقیت نزدیک می­ کند. در واقع با تحلیل آزمون آزمایشی، داوطلب از بی دقتی­ های احتمالی خود در جلسه­ ی آزمون سراسری آگاه شده و به دنبال رفع آن می­گردد. با تمام این توضیحاتی که داده شد بی شک تنها آزمون های حرف آخر می باشد که تمام این ویژگی ها را داراست و میتواند موجب رشد شما در مسیر کنکور شود.

📑 خلاصه نویسی از مطالب خوانده شده 

توجه به خلاصه­ نویسی، نکته­ ای است که به طور مدام باید به داوطلبان کنکور، گوشزد نمود. معمولا به دانش ­آموزان و داوطلبان کنکور، پیشنهاد می­شود که روزانه، هر درسی که توسط اساتید آن­ها تدریس می­شود، با دقت بسیار زیاد گوش کرده و نت­ هایی را از آن درس، یادداشت کنند. سپس، پس از مطالعه ­ی کامل دروس و خلاصه­ های یادداشت شده، اقدام به تست زنی نمایند. و نکته برداری از تست های کنکوری که زده اند داشته باشند

همچنین برای رتبه برتر شدن در کنکور، لازم است که داوطلبان، در حین مطالعه و تست زنی، نکاتی را که به آن پی برده­ اند و همچنین خلاصه ­ی درس خوانده شده را، یادداشت کنند. این خلاصه­ های جمع­ آوری شده، برای مرور کلی دروس و در زمان نبود وقت کافی برای مطالعه­ ی دوباره ­ی کل درس و همچنین مرور هنگام امتحان، کمک شایانی به داوطلب می­کند. خلاصه ­ها در راستای یادآوری نکات مهم درسی، بسیار مفید می­باشد.

📱 دوری کردن از فضای مجازی

فضای مجازی، باعث از بین رفتن تمرکز و آرامش ذهنی هر داوطلب می­شود. همچنین کیفیت مطالعه و یادگیری هر داوطلبی را تحت تاثیر منفی قرار می­دهد. بنابراین ما به داوطلبان و دانش ­آموزان توصیه می­کنیم که در زمان مطالعه و همچنین در زمان کنکور، از فضای مجازی کاملا دور باشند. چرا که از این طریق، با مطالعه­ ی صحیح، موفقیت خود را در کنکور، تضمین می­ نمایند. فضای مجازی به دلیل سرگرمی هایی که دارد موجب می شود که شما تایم خیلی زیادی صرف آن کنید و همین مورد باعث کم شدن تایم مطالعه و عدم هواس جمعی به دروس میشود.

🛌 استراحت کافی و مناسب

داوطلبانی که به دنبال رسیدن به هدف و آرزو هایشان در مسیر کنکور هستند، علاوه بر مطالعه ی زیاد، استراحت آن ­ها نیز باید به اندازه باشد. چرا که استراحت متناسب با قدرت بدنی، بر روی کیفیت مطالعه، تمرکز و ذهنیت بیشتر، تاثیر می­گذارد. به همین دلیل، در کنار مطالعه­ ی زیاد، استراحت کافی نیز به داوطلبان توصیه می­گردد. 

زود خوابیدن شب ها و صبح زود بیدار شدن تاثیر به سزایی در یادگیری و سیستم بدنی شما دارد، افراد زیادی هستند که فکر میکنند که یادگیری آنها در شب خیلی بیشتر از صبح می باشد، اما این ادعای درستی نیست و طبق تحقیقات به عمل آماده نشان می دهد که قدرت یادگیری در روز مخصوصا صبح ها خیلی بیشتر از شب می باشد و اگ عادت به مطالعه در شب را دارید حتما باید از این کار صرف نظر کنید.

📈 انرژی و انگیزه ­ی بالا

از عوامل مهم در کسب موفقیت، داشتن انرژی و انگیزه ­ی بالا می­باشد. در این زمینه، شما می­توانید با داشتن یک مشاور مجرب و با اخلاق، انرژی خود را از لحاظ روحی و آموزشی، تقویت نمایید. داشتن تغذیه مناسب و خواب کافی در کنار منابع خوب به شما کمک زیادی میکند. رتبه برتر شدن با رعایت این نکات، آرزویی دور نیست! 

انرژی و انگیزه ­ی بالا

سخن آخر

هدف اکثر دانش­ آموزان و داوطلبان، موفقیت در آزمون سراسری و ورود به دانشگاه­ های معتبر کشور می­ باشد، ما در این مقاله سعی کردیم تمام نکات و مواردی که شما برای رتبه برتر شدن به آن نیاز دارید را عنوان کنیم و از اهمیت هر یک با شما صحبت کنیم، اگر در این بین سوالی برای شما به وجود آماد میتوانید در قسمت دیدگاه زیر با ما به اشتراک بگذارید در اولین فرصت ما پاسخگوی تمامی سوالات شما خواهیم بود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرفروش ترین محصولات
آخرین اخبار
منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات تم -> سربرگ -> منو -> منو موبایل (دسته ها)
سبد خرید